שירותים יתרוניים לחברות
 
ענף בדיקות התוכנה בישראל צומח בהתמדה אולם מתאפיין באי יציבות תעסוקתית. התכונות המיוחדות של האנשים מהספקטרום האוטיסטי הגבוה מתאימות לבדיקות תוכנה – לאורך זמן! הם יכולים לבצע את הבדיקות בקצב שווה או גבוה מאנשים רגילים מבלי להשתעמם מהחזרתיות והרוטינה. הם מבצעים פחות טעויות בגלל יכולת ההתמדה והדקדקנות
 
הן מבחינת המעסיקים והן מבחינת המועסקים זהו מצב של win-win, היות שמהמעסיק נחסכת העלות והמאמץ של הכשרת עובדים חדשים לעיתים מזומנות, ומהעובדים נחסך הקושי בחיפוש מקום עבודה ובהשתלבות בסביבה חדשה.
 
בשנים האחרונות במסגרת האחריות החברתית גוברת המודעת לגבי היתרונות של Diversity (מגוון) אנושי בתוך ארגוני הייטק. שילוב של עובדים מפרופילי אוכלוסייה שונים תורם לארגון נקודות מבט חדשות ולעיתים גם תהליכי עבודה משופרים, ומוצרים ייחודיים.
 
כחלק ממגמה זו ובנוסף להבנה שיש פלח אוכלוסייה שמשולב באופן מאוד חלקי בעולם העבודה, נעשים מאמצים לשלב אנשים בעלי מוגבלויות בשוק העבודה. מאמצים אלו נתמכים גם בצו הרחבה שמחייב כל מעסיק בשוק הפרטי עם יותר מ־100 עובדים להגיע להעסקה של 3% עובדים עם מוגבלות.
 
העסקה של עובד בעל מוגבלות היא הזדמנות משנה חיים עבורו. ברוב המקרים הוא הופך מאדם שמקבל קיצבה, לאדם שמרוויח שכר ממוצע במשק ולעיתים גם למשלם מס הכנסה. זאת כמובן בנוסף לתחושת ערך עצמי ולתרומה משמעותית למשק.
 
העסקה של אנשים על הספקטרום האוטיסטי דורשת הדרכה והתאמה של מקום העבודה, אולם היא מייצרת מצב בו כל הצדדים זוכים: המעסיק מרוויח עובד מיומן ומתמיד, והעובד מממש את הפוטנציאל שלו. התהליך מעט מורכב, אבל הוא מקרב אותנו, גם אם בצעדים קטנים, לחברה צודקת יותר. 
 
AQA פועלת משנת 2008 להכשיר ולשלב אנשים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה כבודקי תוכנה בחברות הייטק. עד כה הכשרנו ושלבנו בהצלחה יותר מ-160 בוגרים ב-98 חברות הייטק. 
 
אנשים על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה, מאופיינים בקושי בתקשורת הלא מילולית. הלוקים בה הינם בעלי אינטליגנציה רגילה ולחלקם יש יכולות מעל הממוצע. הם מתאפיינים בדייקנות, קפדנות, מיקוד ותשומת לב לפרטים. רובם מתחברים למטלות שיש בהן חזרתיות ומתמידים במקום העבודה (יציבות תעסוקתית). 
 
מניסיוננו ומניסיון שנצבר בעולם, הם מתאימים לבדיקות תוכנה ולתפקידים שבהם יש חשיבות ליכולת ריכוז, ירידה לפרטים, לוגיקה ורוטינה חוזרת.
 
במסגרת התהליך: 
 
  • אנחנו מאתרים מועמדים בעלי אנגלית ברמה גבוהה, חשיבה לוגית ואוריינות מחשב ומכשירים אותם לעבודה כבודקי תוכנה על פי הסילבוס הבינלאומי המקובל של ISTQB
  • במהלך ההכשרה אנחנו מכירים אותם לעומק הן בצד היכולות והן בצד המגבלות שלו ובהתאם לכך לאילו משימות הוא יכולים  להתאים
  • אנחנו בודקים את דרישות התפקיד ואת סביבת העבודה ומתאימים את המועמד הרלוונטי לתפקיד
  • אנחנו מלווים את החברה בתהליך המועמדות ונותנים המלצות לגבי אופן ההערכה 
 
 
לאחר קבלת העובד לעבודה אנחנו מתחילים את תהליך הליווי. מניסיוננו ומהניסיון שהצטבר בעולם – המפתח להשתלבות מוצלחת לאורך זמן של בודק תוכנה על הספקטרום האוטיסטי הוא הליווי. בהינתן סביבת עבודה מתאימה, הדרכה מתאימה וליווי מתמשך, ניתן להביא את העובד להשתלבות אופטימלית ועבודה אפקטיבית. 
 
 
  • אנחנו מקיימים שיחת הכנה למנהל ולצוות לפני התחלת העבודה. בשיחה זו אנחנו נותנים רקע על התסמונת וטיפים מבחינת ההתנהלות מול העובד.
  • בהמשך, אנחנו מלווים את החברה ומספקים מעטפת מקצועית תומכת המסייעת בשימור העובד לטווח ארוך

 

עשרות חברות הייטק מהמובילות במשק כבר קלטו את הבוגרים. יש חברות שקלטו מספר בוגרים לצוותים שונים בחברה או לצוות ייעודי שכולו אנשים על הרצף. ראשוני הבוגרים עובדים ומשולבים בצוותי עבודה כבר 13 שנים ויותר.  
 
הקורס הבא ייפתח בספטמבר/אוקטובר 2024.
 
ניתן לשריין מועד להגעה ליום ראיונות עם המשתתפים בקורס במהלך דצמבר 2024
 
ליצירת קשר: ester.zabar@aqa.co.il או בנייד: 052-6755124
 


חברות